החזרי מס, מדריך מקוצר

מי זכאי להחזר מס?

הזכאות להחזרי מס רחבה מאוד. זכאים להחזרי מס הם שכירים שעבודתם נקטעה במהלך השנה ולא היו מועסקים לתקופה מסוימת. מכיוון שהמס משולם באופן חודשי אך מחושב לפי בסיס שנתי ייתכן ונוצר פער המקנה לך החזרים.

– מגבלות רפואיות גם כן מקנות החזרי מס. המגבלות הרפואיות נקבעות לפי אחוזי הנכות והן תקפות לך ולקרובי משפחה מדרגה ראשונה.

– עולים חדשים וחיילים משוחררים זכאים לניכויי מס לתקופות שונות. עולים חדשים זכאים לניכויי מס בדרגות שונות עד 42 חודשים מרגע עלייתם לארץ. חיילים משוחררים זכאים לניכויי מס בדרגות שונות עד 24 חודשים מתום סיום השירות הסדיר

– הורים לילדים בעלי מוגבלויות זכאים להחזר מס על החזקת הילד במוסד טיפולי. כמו כן יזוכו ההורים בנקודות זכות. ההחזר מותנה בהצגת אישור רפואי על הילד.

– במידה והורייך במצב סיעודי הנך זכאי לזיכוי בנקודות מס. הדבר נכון גם לגבי הוריי בן הזוג.

– הפרשה לקופת גמל מזכה בזיכוי מס. בעקבות ההפרשה של סכום מהמשכורת לקופת הגמל קטן הסכום החייב במס. הפרשים אלו מקנים זכאות להחזר מס.

– משיכה סכומים מקרן השתלמות פטורה ממס.

– מגורים ביישובי קו העימות ובפריפריה מקנים זיכוי במס הכנסה.

קיימים קריטריונים נוספים לזכאות להחזרי מס וכדאי להתייעץ עם חברה מתמחה בהחזרי מס כדי לכלול את כל סעיפי הזכאות בבקשת ההחזר.

איך מבקשים החזר מס?

הפנייה למס הכנסה צריכה לכלול את כל הטפסים והאישורים המעידים על הזכאות להחזרים. הטפסים הדרושים הם אישורים רפואיים רלוונטיים, מסמכים המעידים על מצב משפחתי, טפסי שכר שנתיים (טופס 106).

הבקשה נידונה במס הכנסה לא בנוכחות הפונה. הזיכוי אמור להתבצע לחשבון הפונה תוך שלושה חודשים אך לעיתים קרובות הדבר נדחה לזמן ממושך יותר.

בקשת החזר מס היא נושא מורכב ומסובך הדורש הבנה וידע משפטי. לפיכך כדאי להיוועץ עם חברה העוסקת בנושא או עם רואה חשבון מוסמך לפני גיבוש הפנייה למס הכנסה. החברות גובות עמלות שונות על פתיחת התיק ועל הטיפול בו, אך התהליך משתלם מכיוון שהנסיון והידע בתחום יכול להגדיל את סכום ההחזר.

טפסים ואישורים

הטיפול בתיק במס הכנסה כרוך בבירוקרטיה רבה. כדי להמנע מטרטורים ומעכבות מיותרים רצוי להחזיק בכל הטפסים הדרושים לפני הגשת הבקשה. אישורים רפואיים, אישורים המעידים על קשרי משפחה, טפסי שכר ותעסוקה ? כל הטפסים הרלוונטים לתיק חייבים להמצא אחרת הטיפול בתיק יהיה חסר. במידה ואבדתם טפסי 106, טפסי השכר השנתיים, אתם יכולים לחזור אל המעסיק שלכם ולבקש שימציא לכם טופס חדש. במקרים שהדבר לא אפשרי ניתן יהיה להשתמש בתלוש השכר האחרון שלכם מאותו מעביד.

אופן הטיפול

כמו שכבר נאמר הטיפול בתיק כרוך בתהליכים בירוקרטיים שונים. על מנת למנוע אי נעימות הבהירו מראש שהתיק ינוהל עבורכם ומולכם בלבד. משפחות חד-הוריות למשל, יצטרכו במקרים מסוימים את חתימת בן הזוג ואישורים מסוימים ממנו. את כל התקשורת עם בן הזוג נהלו בעצמכם ואל תתנו לרואה- החשבון לנהל עבורכם. הדבר יכול לגרור חלוקה של ההחזר עם בן הזוג באופן שלא סוכם עמכם ובעיות נוספות.
הדבר נכון גם לגבי בני משפחה מדרגה ראשונה.
קבעו עם מהל התיק שלכם שהטיפול בתיק ייעשה מולכם בלבד.

רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או ייעוץ כלכלי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד , ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא, עושה זאת על דעת עצמו ובאחריותו הבלעדית ובכך פוטר את מפעילי האתר מאחריות כלשהי. אין באמור בדפי האתר משום הצעה, שידול או ייעוץ לנקיטת הליכים.

מאת: עידו רו